Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Wycieczka do Huty Szkła w Jarosławiu 28.V.2009 r.

      28 maja 2009 roku o godzinie 8 rano całą klasą wsiedliśmy do autokaru, który miał nas zawieść do Huty Szkła w Jarosławiu. Głównym celem wycieczki było obejrzenie pracy huty szkła.
Na początku pracownik recepcji przyniósł nam specjalne rzeczy, które były niezbedne do wejścia na teren firmy. Składały się one z: płaszczy, okularów, czapek oraz zatyczek do uszu. Po otrzymaniu tych akcesoriów ruszylismy do zwiedzania huty. Dowiedziałam się wówczas, iż Huta Szkła Jarosław S. A. jest największą w Polsce.
Do głównych klientów należą takie firmy jak: Nestle, Tymbark, Hortex, Herbapol, Jacobs.

      W 1993 r. właścicielem Huty Szkła został amerykański Koncern Owens Illinois.
Huta Szkła otrzymała certyfikat ISO 9001 za jakość produktów.

      Pierwszym miejscem jakie odwiedzliśmy było pomieszczenie, gdzie zostaje segregowane szkoło, które ma być ponownie wykorzystane. Następnie wraz z Panem, który nas oprowadzał weszliśmy do hali produkcyjnej.
Tam ujrzeliśmy maszyny, które były specjalnie zaprogramowane, oddzielają odpowiednie porcje surowców do wykonywania masy, z której później powstaje szkło. W temperaturze 700-1200 stopni Celciusza odbywa się proces topnienia wszystkich produktów. Do jednej z takich wanien mieliśmy okazję zajrzeć przez niewielki otwór
i specjalny filtr.

      Kolejnym etapem wycieczki było miejsce, gdzie z takiej płynnej masy szklanej są formowane butelki i słoiki
o określonych wymiarach. Było to bardzo interesujące. Wszystko działo się szybko, a pracownicy huty pilnowali
czy dany produkt nie ma usterek. Gotowe butelki oraz słoiki na specjalnych taśmach przekazywane są do miejsca, gdzie zachodzi proces ich segregowania, po czym są pakowane w specjalne formy z kartonów i folię.
Następnie przeszliśmy do hali, gdzie znajdowały produkty, które czekają na odbiór.

      Na koniec zostaliśmy zaprowadzeni do sali, w której odbywają się szkolenia, obejrzeliśmy tam film na temat rozwoju huty. Później mogliśmy zobaczyć nowe modele butelek pokazywane przez Prezesa Huty Szkła.
      O godzinie 13.00 byliśmy z powrotem w Przemyślu. Wycieczka była bardzo udana, będę mile ją wspominać.

Tekst: Dominika Szpytman, klasa IIa

      28 maja 2009 r. miał być kolejnym szarym i deszczowym dniem szkolnym, o tyle ciekawszym, że wówczas mieliśmy zalanowany wyjazd z niemal całą klasą do Jarosławia. Celem naszej wycieczki była Huta Szkła.
     Myślę, że nikt z nas nie przypuszczał, że ta wycieczka może dostarczyć nam tylu wrażeń. Zbiórkę mieliśmy
o 8.00 rano przed budynkiem szkoły. Pogoda nie dopisywała, mimo iż było bardzo chłodno przybyły wszystkie wyznaczone osoby. Kilka minut później wszyscy zajęliśmy miejsca w busie, który przyjechał pod nasza szkołę.

      Ok. godz. 9.00 byliśmy w wyznaczonym miejscu. W recepcji miło przywitały nas panie, które tam pracowały,
a po chwili przybył Prezes Huty. Wszyscy dostali plastikowe okulary, które miały nas chronić przed odłamkami szkła, białe czpeczki, waciki do uszu oraz pomarańczowe płaszcze dużych rozmiarów. Podczas zakładania tych wszystkich elementów było bardzo zabawnie i robiliśmy wiele zdjęć. Z recepcji weszliśmy na teren huty, z uwagą wszyscy wysłuchaliśmy historii huty oraz innych ciekawych informacji.
     Dowiedziałam się wówczas, iż Huta Szkła w Jarosławiu S. A. jest największym w Polsce producentem szkła opakoniowego i produkuje ok. 300 asortymentów tego produktu. Główne wyroby to cienkościenne butelki ze szkła białego i oranżowego. Odbiorcami produktów jarosławskiej huty są najwieksze firmy produkujące żywność.
Do głównych klientów należą takie firmy jak: Alima - Gerber, Westle, Sonda, Tymbark, Hortex, Herbapol, Jacobs. W tym roku Huta Szkła obchodzi swoje trzydziestopięciolecie.

      W 1993 r. właścicielem Huty Szkła został amerykański koncern Owens - Illinois, który jest światowym liderem w technologii produkcji i sprzedaży opakowań szklanych. Huta szkła otrzymała certyfikat ISO 9001 za jakość produktów i wprowadzenie wielopoziomowego systemu kontroli produkcji.

     Następnie wszyscy udaliśmy się do miejsca gdzie zostaje segregowane szkło, które ma być ponownie wykorzystane. Oddzielane jest od innych śmieci i rozdrabniane. Właśnie wtedy pan, który nas oprowadzał zachęcał do tego aby segregować śmieci.
     Kolejnym etapem było wejście do ogromnej hali produkcyjnej. Tam ujrzeliśmy maszyny, które specjalnie zaprogramowane oddzielają odpowiednie porcje surowców do wykonania masy, z której później powstaje szkło.
     Proces tworzenia szkła odbywa się w bardzo wysokich temperaturach 700 - 1200 stopni Celciusza,
w specjalnych wannach. Do jednej z takich wanien mieliśmy okazję zajrzeć przez niewielki otwór i specjalny filtr. Ujrzałam wówczas bardzo jasny płomień.
     Kilka chwil później znaleźliśmy się w innym miejscu gdzie z takiej płynnej masy szklanej są formowane butelki
i słoiki o określonych wymiarach.
Maszyny niezwykle szybko tworzyły nowe opakowania szklane. Pracownicy uważnie doglądali czy wyroby mogą mieć jakieś usterki, to bardzo ciężka i niebezpieczna praca. Styczność z tak gorącym przedmiotem, ponieważ szkło po uformowaniu jest jeszcze bardzo gorące ok. 600 stopni Celciusza, budzi strach i obawy. W tym czasie gdy powstają nowe produkty, pracownicy czyszczą maszyny tak aby nie przerywać ich pracy. Powstałe w tym etapie odpady są ponownie wykorzystywane w powtórnej przeróbce.
     Gotowe butelki i słoiki na specjalnych taśmach przekazywane są do miejsca gdzie zachodzi proces ich segregowania, po czym są pakowane w specjalne formy z kartonów i folię.
     Z hali produkcyjnej przeszlismy do ogromnych magazynów, tam wszystkie gotowe szklane opakowania czekają na odbiór. Mieliśmy okazję zobaczyć jak sprawdzana jest wytrzymałość szkła na poszczególne czynniki,
np. wysokie ciśnienie, a także jak badana jest grubość szkła.
     Kilka chwil później byliśmy w miejscu gdzie odbywa się szkolenie dla osób, które chciałyby zostać hutnikami. Obejrzeliśmy krótki film obrazujący rozwój huty szkła na przestrzeni lat. Prezes Huty Szkła pokazał nam nowe modele butelek, które dopiero będą dostepne na rynku za jakiś czas. Opowiedział również o ciężkiej
i odpowiedzialnej pracy hutnika, o rozwoju huty dzięki inwestycji amerykańskiego koncernu.
      W 1995 r. została utworzona firma Recykling Centrum, a głównym celem jest pozyskiwanie stłuczki szkła opakowaniowego. Odbiorcą jarosławskich opakowań jest m. in. Heinz Huta swym poziomem technicznym i jakością wyrobów odpowiada standardom europejskim.

     Po zakończonej wizycie udalismy się ponownie do recepcji, aby oddać pomarańczowe płaszcze.
Po godz. 13.00 byliśmy ponownie w Przemyślu. Wycieczka była bardzo ciekawa, inna niż te na których miałam okazję być wczesniej.

Tekst: Anna Szczepanowicz, klasa IIa

Copyright © 2004-2012 All rights reserved!