Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Święto Niepodległości

      W przeddzień 88 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież naszej szkoły obejrzała program artystyczny, przygotowany przez grupę uczniów ZSE pod kierunkiem Pani mgr Doroty Gaweł.
Przewodnią jego myślą były słowa z wiersza "Wolność" K. K. Baczyńskiego: "Przebudź się - jesteś wolny".

      Na program złożyły się - oprócz narracji, przypominającej tragiczne lata naszej historii począwszy od 1795 roku - wiersze okolicznościowe oraz pieśni i piosenki legionowe. Muzyczną oprawę całości tworzyły również dwa tańce: tradycyjny - mazur i współczesny - przedstawiający w sposób alegoryczny czasy niewoli oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości. Scena pożegnania Demeter i Kory z dramatu Wyspiańskiego "noc listopadowa" uprzytomniła zebranym prawdę: "Umierać musi, co ma żyć!", zaś postawa Józefa Piłsudskiego, że warto czasem "porwać się z motyką na słońce".
Montaż zakończyły słowa Ojca Świętego, tóre szczególnie przekonująco zabrzmiały w ustach przedstawicielek pokolenia JP II: "Nie powinniśmy bać się przyzłości. Nie powinniśmy bać się człowieka. Możemy zbudować cywilizację godną człowieka. Możemy i musimy tego dokonać".

      Celem programu było uświadomienie widzom, że wolność nie jest darem, lecz zdobyczą, nie stanem spoczynku, lecz wysiłkiem i rozwojem.

      Co znaczy być patriotą w dzisiejszym swiecie? - odpowiedź na to pytanie zawarł w swym wystąpieniu Pan Dyrektor, który podziękował zespołowi za przygotowanie okolicznościowego programu artystycznego oraz zachęcił uczniów do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległosci w dniu 11.11.2006.

Tekst: Dorota Gaweł

Copyright © 2004-2012 All rights reserved!