Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Święto Niepodległości 11.XI.2010 r.

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas zapatrzonych w przeszłość.

      W dniu 10.11.2010 obchodziliśmy w naszej szkole 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celem uroczystości, przygotowanej pod kierunkiem Pani Doroty Gaweł, było przybliżenie zmagań kilku pokoleń Polaków o wolność ojczyzny, począwszy od powstania listopadowego 1830 r. po rok 1989.

Zdjęcia do obejrzenia w Fotogalerii

      Zebranych powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Katarzyna Tworek z klasy 3b, która zaprosiła obecnych do obejrzenia programu artystycznego.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu rozpoczął się montaż słowno - muzyczny, na który złożyły się: narracja urozmaicona prezentacją multimedialną, wiersze o tematyce patriotycznej oraz piosenki przygotowane
na tę okazję przez zespół prowadzony przez Panią mgr Annę Potocką. Uroczysty nastrój podkreślały kompozycje Fryderyka Chopina, stanowiące muzyczne tło do rozważań o istocie polskości.
      Patriotyzm? Co znaczy dziś to słowo? W czasach, kiedy tak bardzo "ciągnie nas do szerokiego świata",
warto sobie zadać to pytanie. Czym jest wolność? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w wypowiedziach jednego z bohaterów wydarzeń z 1918 roku, "cichego ambasadora polskiej sprawy na emigracji" - Romana Dmowskiego oraz Papieża - Polaka. Niech mottem i najlepszym podsumowaniem rozważań snutych w przededniu Święta Niepodległości staną się słowa Jana Pawła II:

      Wypowiadając wspaniałe słowo "wolność", wypowiadam je z miłością i z głębi serca. Wypowiadam je jako wyznanie mej wiary w człowieka i jego godność. Wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, trzeba się uczyć być wolnym tak, ażeby nasza wolność nie stawała się naszą niewolą, zniewoleniem wewnętrznym ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych. NIE MA WOLNOŚCI BEZ MIŁOŚCI.

Tekst: Dorota Gaweł
Zdjęcia: Aneta Artym

Copyright © 2004-2012 All rights reserved!