Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Praktyki z Paderborn

Sprawozdanie z praktyk odbytych w mieście Paderborn w dniach od 5 lipca do 9 sierpnia.

Praktykanci:
Marek Tyczka i Tomasz Żurawski
z Przemyśla

14 lipca 2003

Początek nowego tygodnia. Jak każdy inny dzień tak i ten rozpoczął się uciążliwym wstawaniem o 6.30. Zajęcia w szkole przebiegały normalnym tokiem.
Po szkole zwiedziliśmy miasto. Szczególnie interesował nas pomnik św. Liberiusza - pierwszego biskupa Paderborn. Pomnik ten został postawiony w 1861 r. Na samym szczycie znajduje się Matka Boska a u jej stóp św. Liberiusz.


15 lipca 2003

Pierwszy dzień praktyk w Urzędzie Ochrony Środowiska w Paderborn. Po przedstawieniu nas pracownikom urzędu, otrzymaliśmy materiały dotyczące ochrony środowiska w Niemczech.


16 lipca 2003

Nawet się nie spodziewaliśmy, że dzisiejszy dzień będzie tak fascynujący. Basketball - to mówi samo za siebie. Mecz był zacięty i zakończył się naszym zwycięstwem. Warunki do gry w kosza były zadawalające. Obok przeogromnej sali, znajduje się kryta pływalnia. Wzdłuż sali gimnastycznej znajdują się prysznice.


17 lipca 2003

Każdy dzień przynosi coś nowego. Pasjonująca wycieczka w głąb lasu sprawiła nam wielką radość. Cisza, spokój, świeże powietrze, pozwoliły nam odpocząć. Nauczyliśmy się rozpoznawać drzewa. Dowiedzieliśmy się również, że odstęp miedzy nimi gra również bardzo ważną role. Na długo zapamiętamy jego słowa: "Najgorszym wrogiem przyrody jest niestety człowiek. Przyroda istnieje sama w sobie". Mieliśmy wspaniałego przewodnika, który z pasją wykonuje swój zawód. Nam też się to spodobało.


18 lipca 2003

Nie ma nic lepszego niż myśl o nadchodzącym weekendzie. Niestety to również oznaczało, że gotowanie obiadu jest już blisko :-)))). Wolny czas spędziliśmy na spacerze po parku Salzkotten. Park piękny, czysty i bezpieczny. Miejscowość ta znana jest z uzdrowiskowych źródeł.


19 lipca 2003

Dzień był dość nietypowy, ponieważ w miasteczku gdzie mieszkamy, odbywał się tzw. "Schützenfest". Piwo jest takie dobre? :-))))) Poznaliśmy wiele osób, z którymi się zaprzyjaźniliśmy. Rozpoczęcie tego święta było niemałym wrażeniem. Bardzo się nam spodobała gra na różnych instrumentach a także pokaz strojów ludowych. Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni. Były przepiękne i trwały bardzo długo. Do tego jeszcze nastrojowa muzyka wyciskała łzy z oczu.


20 lipca 2003

Postanowiliśmy wybrać się dzisiaj do kościoła. Mięliśmy do wyboru aż 15. Wybraliśmy najbliższy. Informacji o mszach udzieliła nam siostra zakonna. Nasza pierwsza msza św. w Niemczech była dla nas wielkim zaskoczeniem. Przy ołtarzu mogą służyć ministranci jak i ministrantki, a komunię może również udzielać kobieta. "Co kraj to obyczaj".


21 lipca 2003

Praca, praca, praca...
Czyż praktyka w Urzędzie Miasta nie jest piękna?:-)))


22 lipca 2003

Zapoznanie się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa ASP - zakładu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości w mieście. Omówienie działania tzw. "der grüne Punkt", czyli systemu usuwania odpadów poprzez recykling. W kraju tym prowadzi się segregacje odpadów. Wzdłuż ulic umieszczone są odpowiednie kontenery dla odpowiednich śmieci. Oprócz tego w szkole jest prowadzona kampania na temat ochrony środowiska.Copyright © 2004-2012 All rights reserved!