Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Praktyki z Paderborn

Sprawozdanie z praktyk odbytych w mieście Paderborn w dniach od 5 lipca do 9 sierpnia.

Praktykanci:
Marek Tyczka i Tomasz Żurawski
z Przemyśla

23 lipca 2003

W szkole wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu na temat: "Likwidacja elektrowni atomowych w Niemczech". Nie tylko nasz rząd postępuje lekkomyślnie.


24 lipca 2003

Odbywaliśmy dzisiaj praktyki w STEB zakładzie powiązanym z ASP. Choć podróż do celu była długa, to gdy dotarliśmy na miejsce wszystko stało się jasne. Zakład oczyszczania ścieków może być nawet interesujący. Przeogromne budowle o dotychczas nieznanym mechanizmie działania, głośno pracujące maszyny, monitory na całą ścianę, różne schematy i przede wszystkim nieprzyjemny zapach, a to wszystko pod kontrolą komputerową oraz nadzorem człowieka. Praca ciężka lecz potrzebna. Tak właśnie wygląda nowoczesna oczyszczalnia ścieków.


25 lipca 2003

Przygotowywanie plakietek na wielkie święto Liborii. Gorączka przed świętem udzielała się każdemu. Dało się zauważyć lekkie poddenerwowanie i podekscytowanie. Nie ma się co dziwić, w końcu to jedno z najważniejszych świąt w tym mieście. Liczba uczestników w tym roku miała sięgnąć około miliona osób. Na to święto specjalnie została zamknięta jedna z głównych ulic miasta. W tym miejscu na czas obchodów powstało wielkie wesołe miasteczko i niezliczona liczba straganów.


26 lipca 2003

Rozpoczęła się oczekiwana impreza. Przybyła niezliczona liczba osób, każdy się bawił jak tylko umiał najlepiej. My również bawiliśmy się pełną parą. Zwiedziliśmy wszystkie atrakcje w postaci karuzel, wielkich nie do opisania kręciołek itp. Wróciliśmy późno do domu wybawieni, wytańczeni i rozbawieni do granic możliwości.


27 lipca 2003

Z samego rana poszliśmy na mszę do Katedry w Paderborn (zdjęcie po lewej). Następnie wybraliśmy się na spotkanie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i we wspólnym towarzystwie uczestniczyliśmy w zabawach.


28 lipca 2003

Dzisiaj czekała nas bardzo interesująca wycieczka pociągiem do Köln. To co przyciąga wszystkich turystów do Köln to Katedra i Muzeum Czekolady. Katedra znajduje się blisko Dworca Głównego, i jeszcze w trakcie jazdy mogliśmy dostrzec wielki stary Kościół z wieloma zabytkowymi elementami. Jednak katedra naszym zdaniem nie jest tak piękna w środku co na zewnątrz. Natomiast Muzeum Czekolady jest rajem dla prawdziwych łakomczuchów i smakoszy. Köln jest dużym miastem, a 5 godzin na jego zwiedzanie jest niczym. Czas niestety szybko minął i musieliśmy wracać do domu. Jednak dalej pozostało i pozostanie jeszcze na długo, wspomnienie o jednym z najsłynniejszych Kościołów w Niemczech.


29 lipca 2003

Wreszcie dzisiaj mogliśmy sobie porozmawiać z Polakami, ponieważ przybyła do Paderborn grupa ze szkoły językowej "Miteinander". Przyjazd ich miał na celu uczczenie i spotkanie kulturalne z okazji dziesięciolecia współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Paderborn i Przemyśl. My również uczestniczyliśmy w niektórych punktach programu. Ponieważ jesteśmy już na praktykach 3 tydzień, interesowały nas sprawy z naszego miasta. Jaka pogoda?, co się zmieniło? - to były główne pytania, które im zadawaliśmy.


30 lipca 2003

Oficjalne otwarcie wystawy prac przemyskiego malarza Marka Mikruta i jego żony oraz przemówienie burmistrza Paderborn. Przybyło wielu gości i ludzi zajmujących się malarstwem. Obrazy malowane techniką olejną wzbudzały duże zainteresowanie. Padało mnóstwo pytań, a tłumacz był tak zajęty i ludzie tacy ciekawi, że nasza pomoc w tłumaczeniu okazała się przydatna.


31 lipca 2003

Zostaliśmy poproszeni o pomoc przy stoiskach polskich. Prezentacja ludowych strojów, wystawy fajek, charakterystyczne dla każdego regionu potrawy połączone z degustacją - to były główne oferty przygotowane przez Polaków. Każdy starał się pomóc w promowaniu miasta Przemyśl. Liczne ulotki, prezentacje oraz informacje miały na celu przyciągniecie jak największej liczby zainteresowanych.Copyright © 2004-2012 All rights reserved!