Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Praktyki z Paderborn

Sprawozdanie z praktyk odbytych w mieście Paderborn w dniach od 5 lipca do 9 sierpnia.

Praktykanci:
Marek Tyczka i Tomasz Żurawski
z Przemyśla

1 sierpnia 2003

Cały dzisiejszy dzień poświęciliśmy na zwiedzenie Uniwersytetu w Paderborn.


2 sierpnia 2003

Na dziś organizatorzy przygotowali występy grup artystycznych z Przemyśla. Na początek gorący pokaz tańców przemyskiej grupy tanecznej "A-Z" na placu głównym przy ratuszu. Miło popatrzeć na polskie dziewczyny i posłuchać opinii obserwatorów. Późnym wieczorem odbył się koncert "Gospel", który wywołał wiele emocji wśród publiczności. Wykonywane z pasją, w spontanicznym wyrazie utwory na długo pozostaną w pamięci.


3 sierpnia 2003

Spotkanie z siostrami zakonnymi z Salzkotten. Rozmowa na temat przyszłości religii w Niemczech. Wymiana zdań na temat roli Kościoła w państwie. Miła konwersacja a następnie wspólny spacer po miasteczku.


4 sierpnia 2003

W tym dniu wyruszyliśmy na drugą wycieczkę krajoznawczą do innego miasta. Tym razem pojechaliśmy do Fort Fun - wesołego miasteczka blisko granicy z Francja. W wycieczce uczestniczyli polscy jak i niemieccy przyjaciele. Gdy dotarliśmy na miejsce dostaliśmy "gęsiej skorki" na widok przeróżnego rodzaju karuzel, kręciołek, parków wodnych, domów strachu itp. Wykorzystaliśmy 5 godzin w pełni. Słońce prażyło mocno, ale ono już nam tak bardzo nie przeszkadzało. Strach był emocją, który stłumił 40 stopniowy upał. Szkielet miasteczka oparty został na wzorcu teksańskiego rancza. Zrobiło to na nas wielkie wrażenie.


5 sierpnia 2003

Pożegnaliśmy dzisiaj polska grupę językową, która przyjechała na obchody 10-lecia rocznicy podpisania partnerstwa z Paderborn.
Na początku zostało wygłoszone przemówienie burmistrza Paderborn - Heinza Pausa w ratuszu. Święto "Libori" zakończyło się pokazem sztucznych ogni w centrum miasta.


6 sierpnia 2003

Rozmawialiśmy w dzisiejszym dniu o przyszłości współpracy miedzy partnerskimi miastami. Jeszcze żyjemy przeżyciami z minionego święta, które na pewno na długo utkwią nam w pamięci. Uroczysta pożegnalna kolacja wraz z naszym opiekunem i jego żoną oraz z opiekunką ze szkoły w mieście. Kontemplacja na temat przyszłości praktyk.


7 sierpnia 2003

Ostatni dzień pracy w urzędzie. Przygotowujemy się do wyjazdu do domu. Załatwianie ostatnich spraw, kupowanie prezentów, ostatnie wspólne chwile z przyjaciółmi. Żegnanie się z pracownikami Urzędu Miejskiego.


8 sierpnia 2003

Pożegnanie z naszymi opiekunami z Paderborn.


Podsumowanie praktyk

Praktyki, które odbyły się w dniach od 05.07.2003 do 08.08.2003 były dla nas okazją do zapoznania się ze strukturą organizacyjną Urzędu Miasta i przedsiębiorstw z nim kooperujących. Oprócz tego, dały nam szansę do pogłębienia znajomości języka niemieckiego oraz poznania Niemiec jako kraju o bogatej tradycji i kulturze. Czas praktyk wykorzystaliśmy najlepiej jak tylko mogliśmy. Odbywanie praktyk, nie tylko w Urzędzie Miasta, ale i w różnych przedsiębiorstwach powiązanych ze sobą, poszerzyło nasze horyzonty w dziedzinie zarządzania i ekonomii. Nabyte doświadczenie pozwoliło nam porównać funkcjonowanie Urzędu Miasta w Paderborn i w Przemyślu. Praktyki polegały nie tylko na normalnej pracy w urzędzie, ale również na tłumaczeniu tekstów i pomocy w przygotowaniach do wielkiego święta Libori.
Praca w urzędzie oraz uczestnictwo w lekcjach szkolnych dały nam szansę do nawiązania nowych kontaktów nie tylko z rówieśnikami. Czas wolny poświęcaliśmy na zwiedzanie okolicznych zabytków. Szczególnie dziękujemy orgaznizatorom praktyki ze strony niemieckiej tj. Państwu Christopherowi Springerowi i Andrei Schomberg - Vater ze szkoły Ludwig - Erhard Berufskolleg w Paderborn i Buren oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.
Sądzimy, że organizowanie praktyk przynosi uczniom znaczące korzyści w przygotowaniu się do przyszłej pracy zawodowej.Copyright © 2004-2012 All rights reserved!