Zespół Szkół Ekonomicznych
noflash
Zespół Szkół Ekonomicznych im.K.K. Baczyńskiego w Przemyślu
e-mail: zseprzem@poczta.onet.pl | phone 16-678-33-02

Z wizytą na Słowacji 21-23.09. 2006 r.

      W ramach programu INTERREG III A został napisany w naszej szkole projekt pt. "Firmy ćwiczeniowe - szkoła przyszłych przedsiębiorstw". W zakresie tego projektu reprezentacja grup ćwiczeniowych z ZSE Przemyśl wyjechała na wycieczkę rekreacyjną do Svidnika na Słowacji. Uczestnikami wycieczki byli:
      1. Butra Agata
      2. Naurecka Małgorzata
      3. Stawarz Anita
      4. Grendus Magdalena
      5. Krzyk Justyna
      6. Fiń Radosław
      7. Górnicki Kamil
      8. Hemerling Ewa
      9. Radwańsja Ilona
      10. Rodzeń Agnieszka
a opiekunką p. Eugenia Skrzyńska.

Nasz 3-dniowy pobyt w Svidniku był pełen atrakcji, zgodnie zresztą z przysłanym przez Słowaków z Obchodnej Akademii programem. I tak:

czwartek 21.09 br.
ok. godz. 12-tej zostaliśmy uroczyście przywitani przez dyrektora Szkoły Jarosława Iwancio, wicedyrektora Marię Makutową i tamtejszą młodzież szkolną. Po bardzo smacznym i obfitym obiedzie na szkolnej stołówce zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu "Rubin" w centrum miasta.
Następnie grupa słowacka wraz ze swoimi profesorami Lenką Feckaminową i Milanem Tchierem oprowadzała nas po muzeach tj. Muzeum Ukraińsko-Rosyjskim, Dukielskim i Muzeum Wojennym. Relacje słowackich przewodników jak i eksponaty muzealne wywarły na nas fascynujące wrażenia.
Następnie zwiedziliśmy Skansen bogaty w ludową, słowacką architekturę. W pobliżu Skansenu odbyło się ognisko - młodzież polsko-słowacka, nauczyciele - pieczona kiełbasa, napoje, muzyka i wspólne śpewanie. Powrót do Hotelu ulicami cichego, pieknie oświetlonego Svidnika też stanowił atrakcję.

piątek 22.09 br.
po śniadaniu uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych z przedmiotów ekonomicznych w różnych klasach.
Pumktem kulminacyjnym tego dnia był wyjazd do Bardejowa - sanatorium i rynek z Ratuszem, Bazyliką św. Egidia, kawiarnią i pysznymi opłatkami (z których słynie to uzdrowisko, jak równiez z wód mineralnych-leczniczych). Po powrocie był znowu pyszny obiad i czas dla siebie, wykorzystaliśmy go na spacery po miasteczku ze słowackimi kolegami. A później gra w kręgle, która okazała się świetną zabawą, mieliśmy pewne opory, gdyż prawie nikt z nas wcześniej nie grał. Ale jak zabawa, to zabawa... oczywiście Słowacy byli lepsi. Sporą niespodziankę sprawiła nam nasza opiekunka, gdyż była najlepszym graczem spośród grupy profesorów.
Najbardziej oczekiwanym przez nas momentem była dyskoteka w klubie "LORF" - głośna muzyka, ostre światła, dużo dymu (niekoniecznie pachnącego) i Słowaków raczej patrzących niż tańczących - wszystko to było dość męczące, wróciliśmy do hotelu na "zasłużony" nocny wypoczynek.

sobota 23.09 br.
po śniadaniu spacerowaliśmy po Svidniku, robiliśmy zakupy, zdjęcia, jako, że był to ostatni dzień pobytu w uroczym, gościnnym Svidniku. Trudno nam było rozstać się z nowopoznanymi przyjaciółmi, zjedliśmy wspólny obiad.
Ostatnie chwile spędzaliśmy w sali gimnastycznej na wspólnych grach - w badmingtona, w siatkówkę Polska : Słowacja - wynik 1:3. O godz. 14.30 wyjechaliśmy Busem do Przemyśla, zrobiliśmy zakupy w przygranicznym sklepie i o godz. 18-tej byliśmy przed naszą szkołą - zadowoleni z pobytu tam i powrotu tu.

Tekst: uczennice z klasy IVa
Zdjęcia: Eugenia Skrzyńska

P.S. Młodzież słowacka gościła u nas w dniach 26.09 - 28.09 br.

Copyright © 2004-2012 All rights reserved!